צחצוח שיניים ובריאות הגוף


צחצוח שיניים הוא האמצעי הטוב והיעיל ביותר לסילוק הפלאק (הרובד החיידקי) ולשמירה על ניקיון הפה והשיניים.
מתי צריך להתחיל בצחצוח שיניים?
צחצוח השיניים מתחיל עם בקיעת השן הראשונה בפה. הקניית הרגל הצחצוח היא המטרה העיקרית בשלב הראשון. עם הגדילהוההתפתחותהמוטוריתוהמנטלית, ישפרהפעוט את טכניקת הצחצוח.

האם לצחצח שיניים לפעוט?
כן, חשוב שההורים יסייעו לפעוט תוך כדי הצחצוח שלו או בסיומו. אבל לא כדאי להפעיל כוח ולחץ על הפעוט, על מנת לא ליצור אצלו תחושה שלילית בכל הקשור לצחצוח שיניים.

מהי מטרת הצחצוח?
המטרה הראשונה והעיקרית בצחצוח שיניים היא ניקיון הפה והשיניים וסילוק הפלאק.

מהו הפלאק?
הפלאק, או בשמו הנוסף "רובד חיידקי", הינו שכבה לבנה-צהבהבה המתגרדת בקלות מהשיניים. הפלאק מכיל אוכלוסיות שונות של חיידקים, ביניהם כאלה הגורמים לעששת, ואחריםהגורמים לדלקת חניכיים (למידע נוסף ראו הפרקים "מחלות הפה והשיניים").
הפלאק מצטבר לרוב באזור החיבור בין השיניים לחניכיים, בצוואר השן, באזורים שבין השיניים. האיזורים האינטר-פרוקסמליים), על כתרים גשרים וכדומה.
מברשת השיניים תסלק פלאק מאזורי השן החלקים, החיצוניים והפנימיים, וחוט הדנטלי או קסמי השיניים ינקו פלאק באזורים שבין השיניים.
קיים מגוון גדול ונרחב של אביזרי היגיינה לאזורים השונים בפה, לגילאים שונים ולמטרות השונות.

זיהוי הפלאק
שכבה עבה של פלאק
ניתן לראות בעין רגילה. לזיהוי מדויק יותר וככלי עזר למצחצח, ניתן להכיעזר ב-"נוזל המחשה" הצובע באדום את המקומות בהם ישנה הצברות של הפלאק.

אבנית
האבנית היא פלאק שהסתייד ממלחים המצויים ברוק ובמזונות השונים. האבנית ,הנראת כתוספת קשה לפני שטח השן, עלולה להצטבר על החלק החיצוני של השיניים, או לחדור פנימה בין החניכיים לשיניים. את האבנית לא ניתן להסיר בצחצוח שיניים.

על מנת להסירה, יש לגשת למרפאה, לרופא השיניים או לשיננית .האבנית מזיקה לשיניים ולחניכיים גם בשל הנזק המכני הנגרם לחניכיים, לדחיפת החניכיים מעל פני השיניים, וגם מכיוון שהיא מכילה חיידקים המזיקים לשיניים ועלולים לגרות לדלקת בחניכיים.

חזרה לתפריט >שיניים בריאות> ספרי שיניים>לפרטים והזמנות - איריס צדיק טל. 02-5362777 נייד 052-8752067
SDesign - עיצוב ובנייה