עששת הגיל הרך (עששת הבקבוק)


עששת הגיל הרך


עששת הגיל הרך היא עששת הפוגעת בשיני החלב של תינוקות וילדים.
הסיבה העיקרית להיווצרות עששת הגיל הרך היא היצמדות הילד לפרקי זמן ארוכים לבקבוק המכיל משקאות ממותקים, כולל חלב ותחליפיו. שתייה ממושכת לפרקי זמן ארוכים ובשכיכות תגבוהה של כל משקה מתוק אחר, כגון תה, קולה או מיץ, תאיץ את יצירת עששת הגיל הרך.
תופעה זו מתרחשת בעיקר בשעות הלילה, כי אז הפעוט "מחובר" לבקבוק עם תכולה ממותקת במשל שעות רבות. ידוע כי לרוק תפקידחשוב ביותר בנטרול החומציות הנוצרת כתוצאה מפירוק הסוכר, וכך נגרם נזק לשיני הפעוט. להרחבה ראו החלק הראשון של הפרק "מחלות הפה והשיניים.

עששת הגיל הרך מאופיינת בהתקדמות מהירה והרסנית במיוחד. תחילה היא פוגעת בשיניים הקדמיות העליונות - מופיע בהן פס צהוב חום, ההולך ומתפשט, עד להתרככות והתפוררות של השן כולה. התהליך עובר במהירות משן לשן ופוגע גם בשיניים הטוחנות. התוצאה היא שלתינוק בן שנה-שנתיים יש שיניים הרוסות רבות, העלולות לגרום לכאבי שיניים חזקים. אם הפעוט מתעקש לשתות מבקבוק במשך הלילה, כדאי להרגילו לשתות מים ללא כל תוספת אחרות.
לכן נזכור: תינוק מתרגל למזון שיקבל לאכול. אם התינוק יתרגל לצרוך מזונות ומשקאות ממותקים בסוכר, התוצאה עלולה להיות תינוק שלא יוותר עליהם לטובת מים.

נקודות חשובות הקשורות לעששת הגיל הרך הן:

הנקה:
יש לזכור כי גם חלב אם מכיל לקטוז (ממשפחת הסוכרים).
אמנם יש הסברים כי גם חלב אם בדומה לחלב פרה עשוי לגרום לעששת, אך במקרים האחרונים לא הוכח קשר ישיר בין הנקה מלאה - אפילו בלילה - לבין נזק הנגרם לשיניים . עם זאת, לאחר בקיעת השיניים מומלץ לרווח בלילה בין זמני הנקה והאכלה כבלל, על מנת לאפשר לרוק לנטרל את החומציות הנוצרת בפה עקב האכילה.
מבחינה מכאנית, צורת העברת החלב בזמן ההנקה היא גורם מכריע במניעת עששת. בהנקה התקינה מועבר החלב מהפטמה ישירות לגרון, כך שאין מגע ישיר בין החלב והשן.אובדן שיני חלב
חשוב לשמור על בריאות שיני החלב, למרות שסופן לנשור.עששת הגיל הרך מתקדמת בקצב מהיר ביותר, גורמת לנזק גדול ואף לאיבוד שיני החלב. לשיני החלב תפקיד חשוב בשמירת מקום לשיניים הקבועות. עששת עמוקה ולא מטופלת בשן חלב עלולה לגרום לנזק לנבט השן הקבועה שמתחתיה.

למצב הדנטלי של האם ולהתהגותה יש השפעה מכריעה על התפתחות המחלה.
מצב דנטלי שפיר של האם חשוב ביותר לבריאות הפה והשיניים של ילדיה. ידוע כי חיידקי עששת ודלקת חניכיים יכולים לעבור לפה ולשיניים של התינוק והפעוט. העששת היא מחלה מידבקת.

חזרה לתפריט >שיניים בריאות> ספרי שיניים>
לפרטים והזמנות - איריס צדיק טל. 02-5362777 נייד 052-8752067
SDesign - עיצוב ובנייה